mostbet

bittorrent

Где поесть в Калининграде

посуточно калининград

снять квартиру посуточно калининград

bittorrent download

Zajęcia z baletu dla dorosłych- o czym musicie wiedzieć?

Zajęcia z baletu dla dorosłych cieszą się w Polsce sporą popularnością, dlatego coraz więcej ośrodków nauki tańca takie zajęcia oferuje. Co jest ważne, czego możecie oczekiwać i co w sumie potrzebujecie, aby na takich zajęciach się znaleźć? Zapraszam do czytania 🙂

Na salę wchodzą dziewczyny, uśmiechnięte, trochę niepewne, choć ochoczo stają przy drążku.

Za chwilę rozpoczynamy kolejne warsztaty z tańca klasycznego (poziom początkujący i średniozaawansowany), a jedyne co mam w głowie to „ok, to przede wszystkim Wy musicie być zadowolone z tych zajęć”. Zadaję pierwsze ćwiczenie. Na twarzach skupienie. Wszystko idzie bardzo dobrze, dziewczyny szybko poprawiają błędy, są chętne na dalsze ćwiczenia. Widać, że ćwiczą z ogromną pasją, a to daje mi jeszcze większego motywującego kopniaka! Zajęcia się rozkręcają. Jest super!

Dziewczyny, które uczestniczyły w warsztatach   na co dzień nie tańczą zawodowo (poza uczennicami szkoły baletowej). Przychodzą na zajęcia, bo sprawia im to wielką radość i w ten sposób spełniają swoje marzenia i realizują zamierzone cele.

Ostatnio na Instagramie  (pod tym postem) zadalam Wam pytanie „co chcecie poprawić, co chcecie robić lepiej”. Kilka z Was napisalo, że chciałoby się odważyć w ogóle na takie zajęcia przyjść! Dziewczyny! Nic nie stoi na przeszkodzie poza Waszą głową i decyzją o zrobieniu pierwszego kroku- wyboru miejsca, do którego się udacie!

Wiele już razy prowadziłam zajęcia z baletu dla dorosłych. Kobiety zawsze się stresowaly, bały… tymczasem po każdych zajęciach uśmiechnięte mówiły „czemu ja nie zdecydowałam się na to wcześniej? Straciłam tyle czasu!”.

Ja doskonale rozumiem Wasze obawy. Bo tancerki stoją na palcach jednej nogi, kręcą się jak kołowrotek, unoszą nogi do głowy. „Ja tak nie umiem, będą się ze mnie śmiać”. Więc tak- jeśli faktycznie pedagog będzie się śmiać- jest to bardzo zły pedagog. Bo to nauczyciel jest dla Was! I każdy profesjonalny pedagog powie Wam, że nogi nie należy zadzierać do nosa, ważniejsze jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Wybór odpowiedniego miejsca do nauki i pedagoga tańca to bardzo trudny proces. Niestety nie znam innych miast w Polsce, ale w Warszawie zdecydowanie polecam Wam szkołę Izabeli Milewskiej- Akademia Baletu Masterclass. To właśnie u Izy w szkole organizuję swoje warsztaty. Dobrą robotę robią także dziewczyny w Kulturze Fizycznej. Profesjonalny pedagog, z doświadczeniem i wykształceniem, jest tak samo cenny jak Wasze chęci do nauki.

Czego można się spodziewać na takich zajęciach?

Na zajęciach z baletu dla dorosłych przede wszystkim pedagog nauczy Was prawidłowej postawy ciała. Taki nawyk możecie z powodzeniem wykorzystywać w życiu codziennym. Chyba nawet udowodniono, że osoby utrzymujące wyprostowaną postawę ciała są na co dzień odważniejsze w swoich działaniach 🙂 to dodatkowa korzyść z takich zajęć!

Poznacie podstawowe pozycje tańca klasycznego, zarówno nóg, jak i rąk. Jest jedna rzecz, która może Was przestraszyć- w balecie musimy myśleć o wielu rzeczach naraz podczas ćwiczeń! Ale to tylko kwestia czasu, aby się do tego przyzwyczaić 🙂 ja się śmieję, że poza uwagami, które widzę na bieżąco powinnam nagrać swój głos mówiący „brzuch, pupa, plecy, ręka, głowa, łopatki, kolana, stopy” i puszczać z nagrania razem z muzyką 😉

Ponadto- pedagog jest dla Was. Jeśli daje Wam personalne uwagi, co czasami może trwać długo, nie myślcie, że w ten sposób wstrzymujecie grupę. Prawda jest taka, że każdą indywidualną uwagę powinny poprawić wszystkie obecne na sali osoby.

Teraz pewnie pomyślicie „matko, przecież to za dużo!”. To ja na pocieszenie powiem:

Tańczę zawodowo, w profesjonalnym zespole, już 11 lat. I CODZIENNIE podczas lekcji baletu pedagog mówi nam dokładnie te same uwagi.

To jest cechą charakterystyczna tańca klasycznego- powtarzalności i świadomość, że ZAWSZE MOŻE BYĆ LEPIEJ. Dlatego też balet kształtuje nasz charakter w bardzo dosłowny sposób.

Wasze umiejętności na początku zajęć w żaden sposób Was nie dyskwalifikują.

Pamiętajcie, że każda praca, każdy trening, wymaga od nas czasu. Nie powinnyście się z niczym spieszyć, szczególnie, że taniec klasyczny może, niestety, być bardzo kontuzjogenny. Jeśli podczas ćwiczeń, które oparte są na maksymalnym wykręceniu stawów biodrowych, kolanowych oraz skokowych, poczujecie ból, zgłoście go koniecznie nauczycielowi. Aby uniknąć kontuzji warto wykonywać wiele ćwiczeń wspomagających, np. z gumą i nigdy, przenigdy, nie zapominać o rozgrzewce. To może być nawet przebiegnięcie sali baletowej kilkukrotnie wkoło, ważne aby Wasze mięśnie były ciepłe, gdy rozpoczynacie ćwiczenia przy drążku. Na tzw. zimne nogi łatwiej o kontuzję.

Czy wiek ma znaczenie?

Aby zostać profesjonalnym tancerzem, dzieci zaczynają trening najpóźniej w wieku 10 lat (zdarzają się oczywiście wyjątki, wówczas ogromnie duże znaczenie ma talent dziecka/nastolatka). Niestety, wchodząc na salę po 20 roku życia musimy liczyć się z tym, że prawdopodobnie nie staniemy na profesjonalnej baletowej scenie, ale na pewno nie wyklucza to nas z brania udziału w zajęciach, ćwiczenia i doskonalenia swoich umiejętności. Ponadto- wiele szkół oferuje swoim uczniom występy sceniczne. W Warszawie istnieją zespoły dla tancerzy, którzy nie ukończyli szkół baletowych, a pragną sprawdzić swoich sił w występach na scenie i zmierzeniu się z publiką. Organizują one spektakle czy gale baletowe, które cieszą się bardzo dużym powodzeniem.

Co ja mam założyć??

Ubierz się wygodnie i schludnie. Warto mieć na uwadze fakt, że aby pedagog widział błędy i na bieżąco nas poprawiał, Wasz strój powinien mu to ułatwić- pokazywać ciało (nogi, ręce, szyję). Dlatego najlepiej założyć legginsy i na przykład tank-top przylegający do ciała,. Jeśli już jakiś czas ćwiczycie warto kupić profesjonalny kostium baletowy. Modeli takich kostiumów jest obecnie nieskończenie wiele i z pewnością dobierzecie coś, co w doskonały sposób podkreśli Waszą sylwetkę 🙂 świetne kostiumy znajdziecie w sklepie marki Bloch oraz na stronie SoFancy Dancewear.

Jeśli już o sylwetce mowa… Bo moje ciało jest nie takie, bo jestem za duża, bo będę wyglądać jak słoń w składzie porcelany. NIE. To Wy kreujecie taki wizerunek swojej osoby w swojej własnej głowie (za sprawą ogromnej ilości czynników, np. mediów). Zajęcia z baletu dla dorosłych, czy dla starszej młodzieży nie stawiają żadnych warunków jeśli chodzi o Waszą figurę. Prawidłowe ćwiczenia mogą Wam nawet pomóc w walce z dodatkowymi kilogramami, jeśli na przykład to był pierwszy cel, dla którego zdecydowałyście się przyjść na zajęcia. Ponadto, takie zajęcia mogą Wam pomóc w pozbyciu się kompleksów. Jeśli zaczniecie zauważać postępy to łatwiej będzie Wam zaakceptować siebie. Dlatego gorąco apeluję- pokonaj strach, zrób pierwszy krok, jeżeli tylko czujesz, że sala baletowa to miejsce, w którym możesz coś zmienić.

Wasze postępy

W mojej pracy mówi się, że aby osiągnąć sukces potrzeba 10% talentu i 100% pracy 🙂 to pokazuje jaki stosunek do ilości czasu spędzonego w sali baletowej ma nasze naturalne usposobienie do wykonywania tego zawodu oraz, że tzw. krew, pot i łzy nie wzięły się znikąd. Im częściej będziecie uczestniczyć w zajęciach, tym na pewno szybciej zaczniecie zauważać postępy. Niemniej, bardzo ważne jest, aby się nie poddawać po miesiącu czy dwóch. Wiele już razy pisałam Wam, że do kolejnej premiery szykujemy się nawet trzy miesiące, bywa że dłużej. To pokazuje jak dużo pracy muszą włożyć nawet profesjonaliści, aby wykonywana choreografia była na wysokim poziomie (a i tak zawsze może być lepiej, jak pisałam wyżej).

Jeśli świadomie będzie poprawiać błędy pod okiem dobrego pedagoga, który będzie Wam pomagał, pilnował i nieustannie korygował, z tygodnia na tydzień uzyskacie łatwość w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń.

Któraś z Was pod postem na Instagramie napisała, że chciałaby osiągnąć lekkość w wykonywanych ruchach. To jest bardzo trudne, szczególnie jeśli skupisz się na wyprężeniu nogi, wyprostowaniu pleców… ale po prostu pomyśl teraz maksymalnie wyciągam nogę, powinnam zmiękczyć dłoń, łokieć, rękę. Gwarantuję Tobie, że poczujesz ulgę i swobodę. Małymi kroczkami, prostymi zadaniami, powoli nauczysz się tym manewrować. 

Nikt nie powiedział, że będzie łatwo.

To powiedzenie powinno Wam wybrzmiewać w głowie za każdym razem, gdy stajecie do drążka 🙂 Nie po to, aby Was zniechęcać, wręcz przeciwnie! To dobitnie uświadamia nam (mnie także!!), że balet to naprawdę ciężka aktywność fizyczna. Ale „ubrana” w pasję i Waszą determinację staje się wyjątkowo piękna a warsztaty, które dla Was organizuje udowadniają mi to za każdym razem!

Do dzieła dziewczyny!! Sala baletowa czeka z otwartymi drzwiami 🙂

Jeśli macie jakiekolwiek pytania- śmiało! Chętnie odpowiem!
PS. Zdjęcia robiłam dla Was podczas przerwy w spektaklu Damy Kameliowej, stąd moja dziwna fryzura 😀

MIŁEGO DNIA!
SIMPLE.DANCER

 

 

21 odpowiedzi na “Zajęcia z baletu dla dorosłych- o czym musicie wiedzieć?”

 1. Od miesiąca uczestniczę w zajęciach z baletu dla dorosłych. Od roku tańczę jazz. Baletnicą nigdy nie zostanę, bo mam 28 lat i choć zawsze marzyłam o tym, aby tańczyć to dopiero po 27 latach mojego życia odważyłam się wejść na salę. Stanąć przy drążku o czym marzyłam się od dziecko to przeżycie nie do opisania!! I choć mam kilka kg za dużo, to zakładam te obcisłe body i wcale mi te kg nie przeszkadzają. Dziewczyny, spełniajcie marzenia!!! Szkoda czasu, aby żyć tylko marzeniami!!

 2. A ja mam inne pytanie – po jakimś czasie przygody z baletem dla dorosłych okazało się, że moje kolana tego nie wytrzymują i prawdopodobnie nigdy nie będę mogła już tańczyć, chciałabym jednak zapisać się na barre au sol. Czy znasz jakieś miejsce w Warszawie, w którym takie zajęcia są sensownie prowadzone (i najlepiej jeszcze za sensowną cenę…)? 🙂

  1. Barre au sol są prawadzone także w szkole Izy Milewskiej 🙂 cenowo nie wiem jak to wygląda niestety, ale warto sprawdzić! 🙂

 3. wiem, ze jest wspomnień na temat „wyglądu”, ale czy dziewczyna która ma kilka więcej kilogramów niż powinna, ma możliwość uczestnictwa w tych zdjęciach ? Czy będzie to dziwne ? Będzie ponad wsyztskie ? W sensie, jeżeli waży te 5/10 kg więcej niż powinna, to czy uniemożliwia jej to chodzenie na zajęcia ?

  1. Paulino, najważniejsze abyś się dobrze czuła! W przypadku zajęć dla dorosłych NIE MA czegoś takiego jak „odpowiednia waga” 🙂 i na pewno waga w żaden sposób nie skreśla osoby zainteresowanej z możliwości uczestnictwa w zajęciach! Pozdrawiam 🙂

 4. Ale miałam dreszcze kiedy to czytałam. Jak byłam mała bardzo chciałam tańczyć balet,ale nie było na to środków. Teraz mam 20 lat, nie jestem wysportowana, mam anemie, w czasach szkolnych słabłam na zajęciach z wf, oraz jeśli chodzi o „rozciąganie się ” to jestem na etapie zero. Ja osobiście nie mam szans na taką zmiene w życiu, ale jeśli ktoś was ma to niech z tego skorzysta. Ja nadal się interesuje baletem, ale już pogodziłam się ze jest jak jest. Bardzo miło mi się to czytało, i mam nadzieję że przekonał on innych zainteresowanych tym tańcem 🙂

 5. Ale miałam dreszcze kiedy to czytałam. Jak byłam mała bardzo chciałam tańczyć balet,ale nie było na to środków. Teraz mam 20 lat, nie jestem wysportowana, mam anemie, w czasach szkolnych słabłam na zajęciach z wf, oraz jeśli chodzi o „rozciąganie się ” to jestem na etapie zero. Ja osobiście nie mam szans na taką zmiene w życiu, ale jeśli ktoś was ma to niech z tego skorzysta. Ja nadal interesuje się baletem, ale już zaakceptowałam to ze jest jak jest. Bardzo miło mi się to czytało, i mam nadzieję że przekonał on innych zainteresowanych tym tańcem 🙂

 6. Droga Aneto.

  Jak tylko zobaczyłam zdjęcia z tego wpisu, to fryzura i makijaż wydały mi się znajome. Tak czułam, że to z prób do Damy Kameliowej. 😉 To mój ukochany balet!!! 😀 Miałam przyjemność widzieć go w Waszym wykonaniu i dostrzec Ciebie na scenie. 🙂
  Mimo, że ja nigdy nie miałam oporów w przekroczeniu progu sali baletowej i w lekcjach klasyki dla dorosłych uczestniczę już od długiego czasu czasu, to i tak czytałam ten wpis z wielką przyjemnością. Wspaniale, że prowadzisz tego bloga! Po każdym kolejnym wpisie jeszcze bardziej chce mi się ćwiczyć i zgłębiać tajniki baletu.
  Życzę dużo sukcesów blogowych oraz tych na scenie teatru i sali baletowej!
  Gorąco pozdrawiam!
  Klaudia.

  1. Klaudia, bardzo mi miło!! I cieszę się, że się podoba na moim blogu :)) nie przestawaj! Balet jest super 🙂

 7. Ja od dłuższego czasu szukam zajęć baletowych dla dorosłych po południowo-wschodniej stronie Warszawy. Może mogłabyś coś polecić?

  1. Pomimo, że to moje rejony (mieszkam w okolicy) to nie mogę nic polecić… najbliżej to chyba Powiśle i Akademia Baletu Masterclass Izy Milewskiej..

 8. Dla wszystkich ludzi którzy myślą że zostanie w ich wieku profesjonalnymi baletnicami (w wieku 20+) bez szkoły baletowej jest niemożliwe polecam blog, YouTube i Instagram dziewczyny: New Pointe Shoes, która od totalnej łamagi z WF jako dziecko, przez osobę niezdecydowaną i wybierającą niezbyt dobre wybory odnośnie np. studiów trafiła w końcu na zajęcia baletu dla dorosłych w wieku 20 lat. Na pierwszych zajęciach uczona przez profesora baletu usłyszała kiedy się potykała o własne stopy że „Za rok zatańczysz ze mną w teatrze w pointach”. Myślała że sobie z niej kpi. … Za rok okazało się faktycznie, że to zrobiła. Ćwiczyła tak długo i tak ciężko nad swoją rozciągliwością i gracją że w wieku 25 lat dogoniła młodsze koleżanki po szkołach baletowych i dziś jest w stanie zrobić igłę, piękna skok jete, szpagat stany i inne cuda. I dodam że jest zatrudniona na stałe w teatrze jako profesjonalna tancerka zarabiająca na tańcu.

  Z kolei kiedyś na YouTube zaprosiła innego już teraz starszego baletmistrza by opowiedział swoją historię. Byk on studentem studiów technicznych który również nie mógł znaleźć pasji w swojej życiu. Pewnego dnia w wieku 25 lat czy 26 zapisał się na zajęcia rekreacyjne z baletu dla dorosłych. Nie czuł się dobrze na pierwszej lekcji, wręcz nie zapowiadało się że kiedyś to balet będzie jego głównym źródłem utrzymania. Ale chodził. W domu ćwiczył, ćwiczył i jeszcze raz ćwiczył. Łączył to ze studiami i praca. Musiał
  Do perfekcji cwiczyl wiele godzin dziennie. W końcu ktoś do niego podszedł widząc jak mu dobrze idzie i powiedział: Jest rola w teatrze, brakuje nam kogoś do grania. Jesteś zainteresowany? – i tak facet się wkręcił i zaczela się jego profesjonalna kariera zawodowa. I pozwolono mu ukończyć krakowską szkołę baletową (tak, ta główna), w wieku blisko 30 lat. A do tego poznał w teatrze swoją taneczna partnerkę i żonę która była baletnica od 6 roku życia. 😀 Choć też gdyby ktoś mu kiedyś powiedział że dojdzie do mistrzostwa i będzie zatrudniany w teatrach by go wyśmiał.

  Ludzie, liczy się to nie ile macie lat, ale jak dobrzy jesteście i ile jesteście w stanie realnie godzin poświęcić na doskonalenie siebie i na ćwiczenie, na rozciąganie, na treningi. O takich historiach się nie mówi, a powinno. Bo nikt już nie pyta co się kryje za sukcesem jednostki, gdy już jest ten sukces. Albert Einstein powiedział coś bardzo mądrego:

  „Jeśli chcesz osiągnąć tyle co tłum to idź za tłumem. Jeśli z kolei odejdziesz od tłumu to odkryjesz miejsca i sytuacje o których nawet nie mógłbyś śnić.”

  Jeśli chcesz zostać profesjonalną baletnicą/baletmistrzem to pamiętaj że to się da. Bo wszystko się da. Ale to czy to zrobisz zależy tylko i wyłącznie od ciebie i od twojego zaparcia. Chcesz? Więc znajdź sposob. A to jak to zrobisz? Jesteś mądry, więc wymyślisz. Dotyczy też to innych aspektów życia, czy sportu, nie tylko baletu. Akrobatyki, łyżwiarstwa, i wszystkich innych „dziecięcych” rzeczy. Bądź pionierem i wymyśl nową trasę którą nikt nigdy nie szedł. Chcesz być profesjonalistą, to tańcz i pracuj tyle ile profesjonalista. Siedząc w domu nic się nie zdziała (no chyba że ćwiczysz :D)

  Chodzę na balet oraz na akrobatykę, i na zajęciach z akrobatyki zawodowa akrobatka która startuje w zawodach i konkursach powiedziała mi że wiek startowania w akrobatyce się wydłuża. Kiedyś sądzono że tylko 20 latka max jest w stanie zrobić szpagaty stojące, stać na głowie, czy robić salta w powietrzu. Dziś zawodniczki kończą kariery w wieku 30, a nawet 40 lat. Bo świat idzie do przodu i zmieniają się schematy i stereotypy. I cały czas potrafią wygrywać medale. Tylko trzeba mieć odwagę i w cholerę czasu i pewien „Boży pierwiastek”, i nie poddawać się.

  Pozdrawiam serdecznie was wszystkich, i życzę powodzenia w realizacji marzeń o byciu baletnicą. Największe ograniczenia są w waszej głowie.

 9. Dla wszystkich ludzi którzy myślą że zostanie w ich wieku profesjonalnymi baletnicami (w wieku 20+) bez szkoły baletowej jest niemożliwe polecam blog, YouTube i Instagram dziewczyny: New Pointe Shoes, która od totalnej łamagi z WF jako dziecko, przez osobę niezdecydowaną i wybierającą niezbyt dobre wybory odnośnie np. studiów trafiła w końcu na zajęcia baletu dla dorosłych w wieku 20 lat. Na pierwszych zajęciach uczona przez profesora baletu usłyszała kiedy się potykała o własne stopy że „Za rok zatańczysz ze mną w teatrze w pointach”. Myślała że sobie z niej kpi. … Za rok okazało się faktycznie, że to zrobiła. Ćwiczyła tak długo i tak ciężko nad swoją rozciągliwością i gracją że w wieku 25 lat dogoniła młodsze koleżanki po szkołach baletowych i dziś jest w stanie zrobić igłę, piękna skok jete, szpagat stany i inne cuda. I dodam że jest zatrudniona na stałe w teatrze jako profesjonalna tancerka zarabiająca na tańcu.

  Z kolei kiedyś na YouTube zaprosiła innego już teraz starszego baletmistrza by opowiedział swoją historię. Byk on studentem studiów technicznych który również nie mógł znaleźć pasji w swojej życiu. Pewnego dnia w wieku 25 lat czy 26 zapisał się na zajęcia rekreacyjne z baletu dla dorosłych. Nie czuł się dobrze na pierwszej lekcji, wręcz nie zapowiadało się że kiedyś to balet będzie jego głównym źródłem utrzymania. Ale chodził. W domu ćwiczył, ćwiczył i jeszcze raz ćwiczył. Łączył to ze studiami i praca. Musiał
  Do perfekcji cwiczyl wiele godzin dziennie. W końcu ktoś do niego podszedł widząc jak mu dobrze idzie i powiedział: Jest rola w teatrze, brakuje nam kogoś do grania. Jesteś zainteresowany? – i tak facet się wkręcił i zaczela się jego profesjonalna kariera zawodowa. I pozwolono mu ukończyć krakowską szkołę baletową (tak, ta główna), w wieku blisko 30 lat. A do tego poznał w teatrze swoją taneczna partnerkę i żonę która była baletnica od 6 roku życia. 😀 Choć też gdyby ktoś mu kiedyś powiedział że dojdzie do mistrzostwa i będzie zatrudniany w teatrach by go wyśmiał.

  Ludzie, liczy się to nie ile macie lat, ale jak dobrzy jesteście i ile jesteście w stanie realnie godzin poświęcić na doskonalenie siebie i na ćwiczenie, na rozciąganie, na treningi. O takich historiach się nie mówi, a powinno. Bo nikt już nie pyta co się kryje za sukcesem jednostki, gdy już jest ten sukces. Albert Einstein powiedział coś bardzo mądrego:

  „Jeśli chcesz osiągnąć tyle co tłum to idź za tłumem. Jeśli z kolei odejdziesz od tłumu to odkryjesz miejsca i sytuacje o których nawet nie mógłbyś śnić.”

  Jeśli chcesz zostać profesjonalną baletnicą/baletmistrzem to pamiętaj że to się da. Bo wszystko się da. Ale to czy to zrobisz zależy tylko i wyłącznie od ciebie i od twojego zaparcia. Chcesz? Więc znajdź sposob. A to jak to zrobisz? Jesteś mądry, więc wymyślisz. Dotyczy też to innych aspektów życia, czy sportu, nie tylko baletu. Akrobatyki, łyżwiarstwa, i wszystkich innych „dziecięcych” rzeczy. Bądź pionierem i wymyśl nową trasę którą nikt nigdy nie szedł. Chcesz być profesjonalistą, to tańcz i pracuj tyle ile profesjonalista. Siedząc w domu nic się nie zdziała (no chyba że ćwiczysz :D)

  Chodzę na balet oraz na akrobatykę, i na zajęciach z akrobatyki zawodowa akrobatka która startuje w zawodach i konkursach powiedziała mi że wiek startowania w akrobatyce się wydłuża. Kiedyś sądzono że tylko 20 latka max jest w stanie zrobić szpagaty stojące, stać na głowie, czy robić salta w powietrzu. Dziś zawodniczki kończą kariery w wieku 30, a nawet 40 lat. Bo świat idzie do przodu i zmieniają się schematy i stereotypy. I cały czas potrafią wygrywać medale. Tylko trzeba mieć odwagę i w cholerę czasu i pewien „Boży pierwiastek”, i nie poddawać się.

  Pozdrawiam serdecznie was wszystkich, i życzę powodzenia w realizacji marzeń o byciu baletnicą. Największe ograniczenia są w waszej głowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *