Balet

Artystka baletu i jej cechy charakteru

Aby zostać profesjonalną tancerką należy spełniać wiele wymogów, często bardzo restrykcyjnych.
Mówi się, że najlepszym wiekiem na rozpoczęcie nauki baletu jest 5 do 8 lat. Ale nie tylko wiek determinuje o tym, czy w przyszłości staniemy na baletowej scenie. To także warunki fizyczne, które tancerka musi spełniać. Prawidłowe proporcje, odpowiednio długie i smukłe kończyny, co za tym idzie naturalna koordynacja ruchowa (lub łatwość jej uczenia), muzykalność. Ale jest jeszcze jeden, bardzo ważny aspekt- osobowość.

W dzisiejszym wpisie chcę Wam przybliżyć najważniejsze cechy charakteru tancerek oraz to, w jaki sposób mogą one wpływać na życie i pomagać, nie tylko w pracy.

DETERMINACJA I SYSTEMATYCZNOŚĆ

W bardzo wczesnym wieku warto zrozumieć, że do osiągnięcia sukcesu wymagana jest praca. Umiejętne podejście do codziennych ćwiczeń wyzwala w nas swobodę działania poza salą.

Drobnymi krokami, ze świadomością, że nie od razu Rzym zbudowano, osiągniemy więcej, niż gdybyśmy rzuciły się na głęboką wodę i chciały wspiąć się na ostatni szczebel drabiny bez uprzedniego przygotowania. A w balecie, i w życiu również, cały proces dojścia do celu trwa latami i polega on na powtarzalnej systematyczności. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy skupiać się na prawidłowym wykonaniu zadań, szybciej zaobserwujemy porządane efekty.

Same na pewno, nawet jeśli nie ćwiczycie baletu, zauważacie podobieństwa do wielu życiowych sfer, także tych zawodowych.

KREATYWNOŚĆ I CHĘĆ POZNAWANIA

Ponieważ balet to dziedzina sztuki, z definicji mówi o tym, że tancerz powinien być kreatywny. W końcu zadania stawiane nam na scenie bywają bardzo trudne. Często tancerze stawiają sobie poprzeczkę jeszcze wyżej i z każdym kolejnym spektaklem zmieniają nieco podejście do roli i jej aktorskiego wykonania, nie angażując w to zmian w technicznym wykonaniu zadanych kroków. Bycie nieograniczonym w wyborze może ułatwić to zadanie.

Często słyszę, jak mantrę, że wolność jest podstawą kreatywności i nawet jeśli balet, jako technika, ściśle określona jest niezmiennymi zasadami, tak podejście do roli czy spektaklu musi ewoluować wraz z tancerzami, którzy je przedstawiają.
Tancerz powinien posiadać otwarty umysł, taki, który chłonie wiedzę nie tylko w dziedzinie sztuki. To bardzo ważne, ponieważ nie wiemy z jakimi rolami przyjdzie nam się w przyszłości zmierzyć, a nie wszystkie personalne doświadczenia życiowe mogą nam pomóc w zrozumieniu postaci, w którą należy się wcielić.

Patrząc na dzieła współczesnych choreografów można zauważyć jak dużą wagę przykładają oni nie tylko do ruchu, co tyczy się instrumentu naszej pracy, jakim jest ciało, ale również w równym stopniu do muzyki czy scenografii odkrywając w nich nowe sposoby wyrazu.

Balet klasyczny z reguły opiera się na stosunkowo prostej muzyce (rytmicznej, równej, ilustracyjnej) oraz geometrycznych rysunkach tworzonych przez tancerzy. Symetria była i jest jego synonimem- regularne kształty koła, kwadratu czy trójkąta są najczęściej spotykane w tańcu klasycznym i mogą kojarzyć się z klasyczną architekturą. Tym opisem chcę pokazać Wam jak wiele dziedzin sztuki współgra ze sobą na scenie oraz, że wykształcony twórca potrafi je w sposób naturalny wykorzystać w spektaklu.

WRAŻLIWOŚĆ

Szczególnie na wszystko co wokół nas. Nawet nie wiemy, ile codziennych czynności, sytuacji, doświadczeń, może okazać się w przyszłości inspiracją. Dlatego należy mieć zawsze oczy (i uszy!) szeroko otwarte.

Praca w zamkniętym środowisku, jakim jest teatr, ciągłe obcowanie z muzyką, śpiewem i tańcem wyzwala w nas charakterystyczną percepcję otaczającego nas świata.
To poniekąd przyzwyczajenie do standardów mieszczących się w dziedzinach sztuki wysokiej, akceptacja środków wyrazu używanych do jej przekazu. Ale one cały czas, systematycznie ewoluują i uwrażliwiają nasze podejście do przedstawianych tematów. Osoba będąca wrażliwą na piękno od wczesnych lat nauki łatwiej zrozumie przekaz dzieła, łatwiej przyjdzie jej kategoryzacja zarówno w aspekcie pozytywnym, jak i negatywnym. Łączy się to bezpośrednio z otwartością umysłów, o której pisałam wcześniej.

Osobliwa wrażliwość może również powodować częsty wybór rzeczy unikatowych, którymi decydujemy się otaczać. Zauważam to po sobie i kilku moich koleżankach. Baletowa eteryczność wielokrotnie podkreśla wyjątkowość dodatków czy dekoracji. Wielu moich znajomych to dostrzega.

SIMPLE.DANCER

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *