Balet

Biomechanika ciała tancerza

Ciało- narzędzie pracy tancerza


Ciało człowieka w nieograniczony sposób umożliwia nam kreowanie żywych obrazów przy pomocy możliwości naszych mięśni. Ludzki organizm składa się oczywiście ze szkieletu, ale to dzięki mięśniom potrafimy wykonywać ruchy nieograniczone ludzką wyobraźnią. Tak naprawdę jesteśmy zdolni do ogromnych zakresów, niezależnie czy posiadamy ku temu większe, czy mniejsze predyspozycje. Oczywiście, abyśmy byli zdolni do kreowania tychże obrazów potrzebujemy konkretnego treningu, skupionego na określonym celu. Biomechanika ciała tancerza i jej znajomość mogą ułatwić nam ten proces.

Taniec klasyczny posiada określoną metodykę wykonania poszczególnych elementów. Jeśli ćwiczycie balet na pewno nie jeden, a nawet nie dziesięć razy słyszeliście uwagi pedagoga „wyprostuj plecy, wyprostuj kolana”. Wykonujemy te polecenia, tak jak je słyszymy. Prostujemy plecy ściągając łopatki w dół, raczej nie analizując jaki tak naprawdę zaszedł proces ruchowy w naszym ciele.

A z punktu widzenia biomechaniki jest to niesamowicie istotne. Bo jeśli zdamy sobie sprawę czym- którymi partiami mięśniowymi- trzymamy plecy czy prostujemy kolana, będziemy wiedzieć co musimy jeszcze wzmocnić, aby proste plecy, kolana czy trzymane łokcie były naszym nawykiem. Innymi słowy, musimy nauczyć nasze ciało pamięci mięśniowej.

Biomechanika ciała tancerza- prawidłowa postawa ciała w tańcu klasycznym


Całą procedurę nauki tańca klasycznego rozpoczynamy od nauki PRAWIDŁOWEJ POSTAWY CIAŁA.

Nauczenie się kontrolowanego utrzymania pozycji bazowej dla danej techniki tańca (ale nie tylko, tę samą zasadę spotkacie niemalże w każdej dziedzinie sportu) jest priorytetem, przede wszystkim ze względu na prewencję przed niechcianymi kontuzjami, przeciążeniami, naciągnięciami. 

Stojąc w I pozycji, z rękoma w pozycji przygotowawczej utrzymujemy prosty kręgosłup*, miednicę stymulujemy do jej neutralnego położenia. Uzyskujemy to poprzez nieustanną aktywizację mięśni pośladkowych – nie możemy przesadnie wychylać miednicy w tył. Jeśli natomiast mięśnie pośladkowe pozostaną rozluźnione, nasza miednica przechyli się w przód powodując krzywiznę kręgosłupa w postaci pogłębionej lordozy. 

*Kręgosłup człowieka posiada naturalne krzywizny:
– lordozę w odcinku lędźwiowym oraz szyjnym
– kifozę w odcinku piersiowym oraz krzyżowym
W tańcu klasycznym te krzywizny wypłaszczamy.

Dla wyrobienia nawyku utrzymywania prawidłowej postawy w tańcu klasycznym niezbędna jest stabilizacja tzw. core w naszym ciele. 

Core to kompleks mięśniowy BIODROWO-MIEDNICZNO-LĘDŹWIOWY, innymi słowy mięśnie tułowia odpowiedzialne za utrzymanie prostej sylwetki w ogóle. W technice tańca klasycznego jednak przyjmują one tak znaczącą rolę, że ich siła, sprawność i stabilizacja muszą być nienaganne. 

MIĘŚNIE OPISYWANE JAKO CORE:

Mięsień wielodzielny
Mięsień poprzeczny brzucha
Mięśnie dna miednicy
Przepona

CZY WIESZ, ŻE PRZEPONA TO MIĘSIEŃ ODPOWIEDZIALNY ZA PRAWIDŁOWE WZORCE ODDECHOWE?

To fragment mojego e-booka „MINI baletowy przewodnik dla każdego”. Znajdziecie w nim wiele informacji o podstawach biomechaniki w tańcu klasycznym, których zrozumienie pozwoli Wam na znacznie bardziej świadomą pracę podczas lekcji tańca. Cały czas nad nim pracuję, ponieważ chcę, aby był idealnie dopracowany.

Pojęcie biomechaniki ciała tancerza i prawidłowe przygotowanie do pracy w technice tańca klasycznego ma ogromne znacznie w kwestii prewencji przed niechcianymi urazami. Wynika to między innymi z faktu, że cała technika oparta jest na pracy kończyn dolnych w rotacji zewnętrznej, czyli en dehors. To słynne wykręcenie, do którego dążymy latami to nic innego jak określona praca konkretnej grupy mięśniowej, której zakres należy zwiększać, ale przede wszystkim wzmacniać, aby mięśnie w wypracowanym zakresie czuły się bezpiecznie. Wykręcenie nogi rozpoczynamy od stawu biodrowego, aktywnie angażując w to między innymi mięśnie pośladkowe, ale to synergistyczna praca wielu zespołów mięśniowych, których funkcje składają się na umożliwienie nodze odwiedzenie na zewnątrz w stawie biodrowym.

A czy Ty przywiązujesz wagę do tego, jak pracuje Twoje ciało podczas tańca klasycznego? Potrafisz określić, czy wypracowane przez Ciebie zakresy są bezpieczne i dzięki temu czujesz swobodę w tańcu?

MIŁEGO DNIA!
SIMPLE.DANCER

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *