mostbet

bittorrent

Где поесть в Калининграде

посуточно калининград

снять квартиру посуточно калининград

bittorrent download

Warsztaty choreograficzne 'Kreacje 9′

Do kameralnego repertuaru Polskiego Baletu Narodowego powracają, już tradycyjnie, warsztaty choreograficzne, Kreacje 9 (plakat: projekt graficzny Jacek Wąsik na podstawie zdjęcia Łukasza Murgrabiego; na zdjęciu Dawid Trzensimiech).

Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w 2009 roku, niedługo po tym, jak Krzysztof Pastor objął stanowisko dyrektora zespołu. To on jest pomysłodawcą projektu, który ma na celu stworzenie młodym, czynnie pracującym w zawodzie tancerza artystom, możliwości zrealizowania miniatury choreograficznej na scenie kameralnej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Udział w projekcie jest dobrowolny, tancerze zgłaszają swój udział do określonego momentu i pracują z wybranymi przez siebie tancerzami po regularnych próbach do bieżącego repertuaru. Warsztaty niejednokrotnie się sprawdziły- kilkoro artystów otrzymało propozycje stworzenia spektakli pełnometrażowych dla zespołu Polskiego Baletu Narodowego, ale nie tylko. Robert Bondara to ceniony choreograf w wielu zespołach baletowych w Polsce, a także za granicą. Anna Hop obecnie realizuje swoje choreograficzne projekty w Norwegii.

Ważnym elementem całego procesu powstawania kolejnych Kreacji to również otwarcie tancerzom drogi do poznania, w jaki sposób powstaje dzieło sceniczne, począwszy od zagadnień technicznych, na promocji w mediach kończąc. Ja po raz kolejny odpowiedzialna jestem za redakcję programu, a uwierzcie mi, nie jest to łatwa praca! Pomimo iż mam już doświadczenie, co roku coś mnie zaskakuje 🙂
W tym roku chęć udziału w warsztatach zgłosiło dziewięcioro choreografów: Lorenzo Alberti, Michał Chróścielewski, Joanna Drabik, Dan Ozeri, Łukasz Tużnik, Stella Walasik, Bartosz Zyśk oraz, po raz pierwszy, choreograficzny duet: Paulina Jurkowska z Pawłem Koncewojem.
Wieczór baletowy Kreacje zawsze charakteryzuje niesamowita różnorodność, artyści tworzą w dowolnych technikach i stylach kreując niebanalne rozwiązania.
 Poniżej zdjęcia z prób do choreografii Łukasza Tużnika Droga,
w której biorę udział wraz z Phoebe Liggins, Vadimem Kezikiem, Adamem Myślińskim, Remigiuszem Smolińskim oraz Michałem Tużnikiem.

Z choreografem, Łukaszem Tużnikiem
Zdjęcia Tomasz Fabiański
KREACJE 9

WARSZTAT CHOREOGRAFICZNY
POLSKIEGO BALETU NARODOWEGO
scena kameralna Teatru Wielkiego-Opery Narodowej

Spektakle 11 marca godz. 19, 12 marca godz. 12 i 18


SIMPLE.DANCER

8 odpowiedzi na “Warsztaty choreograficzne 'Kreacje 9′”

  1. Nigdy nie miałem zbyt dużej styczności z baletem, ale nie można zaprzeczyć, że jest to ważny element sztuki i kultury, a już samo poświęcenie tancerzy jest godne szacunku. Takie warsztaty muszą być spełnieniem marzeń dla wszystkich uczestniczących! Pozdrawiam 🙂

  2. Balet to dla mnie temat nieznany od strony go tworzących. Jestem tylko widzem, ale zapewne dla tych, którzy chcą się w nim rozwijać traktują takie warsztaty jak spełniające się marzenie i wyjątkowe wyróżnienie 🙂 Pozdrawiam serdecznie z Wietnamu 🙂

  3. Byłam, widziałam, zakochałam się 🙂 Najbardziej podobała mi się właśnie choreografia Łukasza Tużnika 🙂 i Bartosza Zyśka jako wisienka na torcie. Wielkie GRATULACJE!!

    1. Dziękujemy! Mi najbardziej podobała się także choreografia Bartka. O kreacji Łukasza ciężko jest mi cokolwiek powiedzieć choć bardzo bym chciała- niestety ciężko jest stworzyć swoją opinię podczas gdy nie miałam możliwości zobaczenia tego numeru z widowni, a bardzo żałuję! Łukasz zbiera wiele pozytywnych opinii, co mnie bardzo cieszy 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *