mostbet

bittorrent

Где поесть в Калининграде

посуточно калининград

снять квартиру посуточно калининград

bittorrent download

Już wkrótce… BURZA!

Plakat na podstawie zdjęcia Shirin Neshat z serii Rapture (1999 r.); projekt Adam Żebrowski

Już w sobotę odbędzie się premiera baletu Krzysztofa Pastora, Burza. Spektakl ten zainauguruje VIII Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej oraz Festiwal Szekspirowski organizowany przez Polski Balet Narodowy!
Aby uczcić obchody 400-lecia śmierci angielskiego barda nasz zespół przedstawi pięć tytułów szekspirowskich dramatów, które do tej pory znalazły się w repertuarze. Będą to: wspomniana Burza, Sen Nocy Letniej (chor. John Neumeier), Hamlet (chor. Jacek Tyski), Romeo i Julia (chor. Krzysztof Pastor), Poskromienie złośnicy (chor. John Cranko).

Dagamara Dryl (Miranda), Robin Kent (Prospero), Kristóf Sabó (Ariel)

Dagmara Dryl (Miranda), Patryk Walczak (Ferdynand)
Prapremiera inscenizacji Burzy Pastora odbyła się w Het Nationale Ballet w Amsterdamie w 2014 roku. Kiedy rozpoczęliśmy pracę nad Burzą, w lutym, dyrektor powiedział, że częściowo zmienił ogólny wygląd  spektaklu, dodał kilka scen, do których choreografię układał na bieżąco. Znam wiele dzieł Pastora, ale to chyba pierwszy jego balet, w którym biorę udział, gdzie występują scalone że sobą ruch, słowo (recytowane przez Jana Frycza) i muzyka. W dodatku, postać Starego Prospero wykonywana jest przez muzyka, który gra na tradycyjnym perskim instrumencie (bębnie daf), poruszając się wśród tancerzy na scenie. Na horyzoncie pojawią się projekcje wprowadzające widzów w odpowiedni nastrój i nadające klimat tajemniczości przedstawieniu (autorstwa Shirin Neshat). To właśnie one, projekcje, stanowią główną część scenografii, ponieważ na scenie znajduje się tylko symboliczne drzewo, z którego w sztuce Shakespear’a zostaje uwolniony Ariel, sługa i wierny przyjaciel Prospero. Na podłodze natomiast widnieje krwisto czerwony okrąg, który wyznacza wyspę rozbitków.
Spektakl podzielony został na dwa akty i cztery obrazy. Każdy obraz poprzedzony jest symboliczną falą, która zapowiada nadchodzące wydarzenia. Wzburzone fale to grupa 20 tancerzy, których motywem przewodnim w ruchu jest izolacja górnej części ciała, wykonywana w taki sposób, aby jak najbardziej przywodziła na myśl morskie fale… tak, to właśnie dlatego tak bardzo bolą mnie plecy 😉
W głównych rolach widzowie zobaczą Yukę Ebiharę i Dagmarę Dryl (Miranda), Vladimira Yaroshenko i Robina Kenta (Prospero), Patryka Walczaka i Kristófa Szabó (Ariel), Pawła Koncewoja i Viktora Bankę (Caliban), Maksima Woitiula i Patryka Walczaka (Ferdynand), Bartosza Zyśka i Carlosa Martin Pereza (Stefano), Kurusza Wojeńskiego i Adama Myślińskiego (Trinculo).
Dagamara Dryl (Miranda), Viktor Banka (Caliban), Kristóf Sabó (Ariel)
Dagamara Dryl (Miranda), Kristóf Sabó (Ariel)
Kurusz Wojeński (Trinculo), Bartosz Zyśk (Stefano), Paweł Koncewoj (Caliban)
Kurusz Wojeński (Trinculo), Bartosz Zyśk (Stefano), Paweł Koncewoj (Caliban), Patryk Walczak (Ariel)
Przed nami ostatnie próby, jutro generalna, a w sobotę premiera! W międzyczasie musimy przygotować dla widzów pozostałe spektakle! Już w przyszłym tygodniu Romeo i Julia oraz Sen nocy letniej… zapowiada się intensywny miesiąc! Trzymajcie kciuki 🙂

MIŁEGO DNIA!

SIMPLE.DANCER

6 odpowiedzi na “Już wkrótce… BURZA!”

  1. Będę na premierze trzymając kciuki i wypatrując cię wśród fal;) Kreacja na bankiet skompletowana?
    Pozdrawiam i życzę powodzenia!
    N.

  2. Dzień dobry! 🙂 czy w następnym poście może pani zamieścić ćwiczenia które rozgrzewają nasze ciało przed lekcją tańca klasycznego? Pięknie proszę 🙂

    1. Dzień dobry! W postach z serii 'SIMPLE.DANCER trenuje' pokazywałam wiele przydatnych ćwiczeń 🙂 jeśli nie znajdziesz tego, czego potrzebujesz, daj mi znać! 🙂 Miłego dnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *