mostbet

bittorrent

Где поесть в Калининграде

посуточно калининград

снять квартиру посуточно калининград

bittorrent download

Warsztat choreograficzny Kreacje 7

Po raz kolejny Polski Balet Narodowy przygotował spektakl złożony z miniatur choreograficznych tancerzy naszego zespołu!

Projekt plakatu i zdjęcie: Łukasz Murgrabia; opracowanie graficzne: Jacek Wąsik; na zdjęciu: Svetlana Siplatova; źródło: TW-ON

To projekt polegający na dobrowolnym zgłaszaniu się tancerzy do pracy nad kompozycją choreograficzną, która zostanie przedstawiona w ramach spektaklu zatytułowanego Kreacje. W tym roku to już siódma edycja naszych warsztatów, stąd tytuł Kreacje 7. Pomysłodawcą projektu jest dyrektor zespołu PBN, Krzysztof Pastor. Dzięki niemu kilku młodych tancerzy próbujących swych sił jako choreografowie dostało propozycję współpracy nie tylko z Polskim Baletem Narodowym, ale również w innych zespołach w Polsce i zagranicą. To między innymi Robert Bondara (którego jak wiecie bardzo cenię jako choreografa), Jacek Tyski oraz Anna Hop. W bieżącym repertuarze naszego zespołu na przestrzeni kilku lat znalazły się choreografie wyżej wymienionych osób, przede wszystkim Persona oraz Nevermore…? Bondary, Hamlet Tyskiego oraz, ostatnio, Pupa Anny Hop. Ale Kreacje to nie tylko choreografie… otóż ideą projektu jest nie tylko wyodrębnienie talentów sztuki choreografii, lecz także sposobność dla wielu tancerzy dla znalezienia nowych zainteresowań oraz, być może, pasji. Do realizacji spektaklu, również dobrowolnie, zgłaszają się osoby chcące spróbować swych sił w dziedzinie zarządzania zespołem- to tzw. project manager, który koordynuje pracę wszystkich zaangażowanych w warsztat osób. W tym roku tego zadania podjął się Paweł Koncewoj, I solista Polskiego Baletu Narodowego. Koordynatorem technicznym została Irina Wasilewska, solistka PBN. Do jej zadań należy zebranie wszelkich informacji dotyczących scenografii, którą planują użyć choreografowie, przygotowanie sceny, dobranie odpowiednich rekwizytów i nadzorowanie prób technicznych oraz świateł. Marta Fiedler, I solistka PBN, w tym roku jest koordynatorem do spraw kostiumów. To znaczy, że Marta po rozmowach z choreografami dobiera odpowiednie kostiumy z zasobów teatralnych magazynów- takie, które najpełniej odzwierciedlają wizję danego choreografa. Do jednej z tegorocznych choreografii kostiumy zaprojektowała Żaneta Kuroczycka, którą znacie z tego postu. Jak już też wiecie, choć może nie pamiętacie (tutaj moje pierwsze wprowadzenie do Kreacji) ja jestem odpowiedzialna za redakcję programu 😉 Zbieram potrzebne materiały od wszystkich zgłoszonych do udziału w warsztatach choreografów i opracowuje stylistycznie przekazane mi opisy ich etiud, kompletuje obsady, robię spis wszystkich utworów wykorzystanych w spektaklu (takie informacje są niezwykle ważne dla teatru ze względu na prawa autorskie, jakimi utwory są okraszone). Następnie całość przekazuje do korekty do Maćka Krawca, asystenta naszego dyrektora, i Działu Literackiego, gdzie pan Jacek opracowuje program graficznie (ilość maili, które do niego wysłałam w tym roku przed Kreacjami spokojnie dobiła do 30!).

A teraz najważniejsze…

oto lista tegorocznych choreografów wraz z tytułami ich kompozycji:

EDUARD BABLIDZE SONNETS
ROBERT BONDARA CZKAWKA
MICHAŁ CHRÓŚCIELEWSKI OJCIEC CHRZESTNY
TOMASZ FABIAŃSKI W GŁOWIE TEJ
PAULINA JURKOWSKA KREACJE
ADAM KOZAL 4,44
LACHLAN PHILLIPS FARCE
KRISTÓF SZABÓ Z TEGO, CO WE MNIE NIEZRĘCZNE
KURUSZ WOJEŃSKI ParaDuet

Każdy z choreografów indywidualnie dobiera swoją obsadę do spektaklu. Próby odbywają się po naszych godzinach pracy, tancerze także uczestniczą w tym projekcie dobrowolnie. W tym roku, poza redakcją programu, jestem związana z Kreacjami również jako tancerka. Będę występować jako Apollonia w choreografii Ojciec Chrzestny autorstwa Michała Chróścielewskiego. 
Obsada projektu Kreacje 7
Anna Czeszejko, Kenneth Dwigans, Tomasz Fabiański, Marta Fiedler, Paulina Jurkowska, Vadzim Kezik, Ana Kipshidze, Yurika Kitano, Dominika Krysztoforska, Adam Kozal, Paweł Koncewoj, Remy Lamping, Daria Majewska, Anna Mendakiewicz, Shunsuke Mizui, Adam Myśliński, Emilia Stachurska, Kristóf Szabó, Łukasz Tużnik, Alexandra Vadon, Eliza Walaszczyk, Patryk Walczak, Aneta Wira, Maksim Woitiul, Kurusz Wojeński, Vladimir Yaroshenko, Simon Yoshida, Aneta Zbrzeźniak, Bartosz Zyśk
Project manager
Paweł Koncewoj
Koordynator techniczny
Irina Wasilewska
Koordynator d/s kostiumów
Marta Fiedler
Redakcja programu
Aneta Wira 
(współpraca Maciej Krawiec)
SERDECZNIE ZAPRASZAM NA SPEKTAKLE KREACJI 7!
20, 21, 22 marca 2015
Scena kameralna
Teatr Wielki- Opera Narodowa

Postaram się również przygotować dla Was zakulisową relację 🙂
Tymczasem, życzę wszystkim moim czytelnikom miłego dnia!SIMPLE.DANCER

4 odpowiedzi na “Warsztat choreograficzny Kreacje 7”

  1. Mnie też zachęca, więc poszłam wczoraj z koleżankami na polecane przez Panią "Kreacje" i wyszłam niestety okropnie zawiedziona. Wiem, że to tylko warsztaty, debiuty, pierwsze koty za płoty. Ale żeby tancerze PBN występujący wcześniej w takich np. "Perłach" mistrzów choreografii i korzystający ze współpracy takich osobowości, jak Fiedler, Krysztoforska, Woitiul, Yaroshenko i inni, żeby sami płodzili takie choreograficzne knoty? Tego się jednak nie spodziewałam. Prawie nie było na czym oka zawiesić. Za to Pani, SIMPLE.DANCER, pozostanie w mojej pamięci w tej pięknej czerwonej sukni. Doszłyśmy wspólnie do wniosku, że choreografia to jednak nie lada sztuka! Więc proszę wybaczyć, ale będziemy raczej wracać do TW na firmowe przedstawienia.

    1. Dziękuję za miłe słowa. To prawda, choreografia to bardzo ciężkie wyzwanie! Ja sama z własnej woli nie podjęłabym się tego zadania 😉 Pozdrawiam, SIMPLE.DANCER

  2. Co to za piękna muzyka w trailerze do kreacji? Nie daje mi spokoju … 🙂 Widziałam dziś Casanovę – fantastyczne przeżycie.. Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *