Balet

TANIEC DLA KAŻDEGO!

Taniec klasyczny to moja 'technika-matka’. W balecie czuję się najpewniej, zapewne dlatego, że trenuje go od dzieciństwa i nic, co z nim związane nie jest mi obce. Pomimo, że w szkole baletowej mieliśmy zajęcia z tańca współczesnego, jakoś nie pociągał mnie on za bardzo… do czasu (ale o tym za chwilę…). Będąc już tancerką w zespole Teatru Wielkiego- Opery Narodowej w Warszawie, zaczęłam odnajdywać nowe style i techniki, które mnie zafascynowały. To między innymi neoklasyka, z którą w dużej mierze zetknęłam się podczas pierwszych prób do pierwszego baletu Krzysztofa Pastora, w którym brałam udział, czyli do Tristana. Bardzo mi się ten ruch spodobał, pozwalał na swobodę i dawanie czegoś „od siebie”. Później przyszła pora na Balanchine’a (Concerto Barocco) i w końcu na mojego kochanego Forsythe’a (Artifact Suite). Ale to wszystko dzięki pracy w teatrze… W międzyczasie studiowałam przez 5 lat pedagogikę baletową na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Poza tańcem klasycznym, w dużej mierze poświęcałam czas na naukę tańca współczesnego. I to właśnie wtedy on mnie zachwycił. Podejrzewam, że w głównej mierze dlatego, że im tancerz jest starszy, tym większą ma świadomość swojego ciała. Samoświadomość ciała jest niezwykle ważna w modern dance Marthy Graham. I to właśnie jej technika zafascynowała mnie do tego stopnia, że postanowiłam o niej napisać pracę magisterską, a nawet pojechałam na warsztaty do jej szkoły w Nowym Jorku. To zupełnie odmienne pojmowanie ciała oraz inny przepływ ruchu. To tam zobaczyłam, jak taniec, wymagający niezwykłego skupienia może interesować młodych ludzi. Dla Amerykanów modern dance Graham, to tak, jak dla nas taniec klasyczny Waganowej. Martha Graham mawiała: 'Amerykanie nie mają swojego tańca. Ja tworzę nowy taniec, taniec amerykański.’ W każdej szkole tańca znajdziecie zajęcia z tej techniki. Na warsztatach byli zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Bo przecież taniec jest dla każdego! Taniec pełni wiele różnych funkcji w społeczeństwie. Dla mnie to między innymi funkcja widowiskowa, ponieważ występuję przed publicznością, ale funkcja rozrywkowa (rekreacyjna) tańca coraz bardziej się rozwija! W Warszawie znajdziecie wiele szkół, które mają do zaoferowania szereg zajęć z różnych technik oraz stylów tanecznych. Również media propagują taniec, a w szczególności jego rozrywkową formę. Taniec nie ma ograniczeń wiekowych, dzieci, młodzież i dorośli mogą z niego czerpać taką samą satysfakcję. To właśnie oferuje Warszawiakom Studio Tańca Art Dance Complex.  

Ta szkoła koncentruje się głównie na nauce tańca modern oraz modern jazz, dlatego zwróciłam na nią uwagę. Znałam ją również z opowieści mojej koleżanki Kasi, która prowadzi tam zajęcia właśnie z modern dance (z Kasią chodziłyśmy do jenej klasy w szkole baletowej, wspólnie również studiowałyśmy pedagogikę baletową; Kasia jest wyszktałconym pedagogiem tańca). Niemniej studio Art Dance Complex otwarte jest również na inne style, m. in. bardzo popularny ostatnio hip-hop. Co więcej, szkołę tę charakteryzuje fakt, że skupia się ona nie tylko na zajęciach praktycznych, lecz także teoretycznych oraz rozwija poczucie estetyki i szacunku do sztuki tańca (co, jak wiecie, jest dla mnie niezwykle istotne, jako dla osoby pałającej miłością do tego gatunku sztuki). 
Zajęcia odbywają się w dwóch kategoriach grupowych: dla dzieci oraz dla młodzieży i dorosłych.  W grupach dla dzieci (podzielonych na poszczególne kategorie wiekowe) występują zajęcia, które kształtują poczucie rytmu, skupiają się na wypracowaniu odpowiedniej koordynacji ruchowej, świadomości ciała i przestrzeni, ale również znajdziecie tam zajęcia z jazzu i tańca klasycznego! Bo co, jak nie balet wykształci swoistą grację i subtelność ruchu? Pamiętajmy, taniec klasyczny to podstawa wśród wielu technik i styli tanecznych, a dla dzieci to wspaniała przygoda, która może zakończyć się w przyszłości występami na profesjonalnej scenie.  Wszystkie zajęcia prowadzone są z podziałem na grupy zaawansowania, a najlepsze dzieci mają możliwość dołączenia do zespołów turniejowych. Dla starszych dzieci możliwy jest wybór pomiędzy modern jazzem a hip hopem. Podział wiekowy w grupach dziecięcych przedstawia się następująco: 3-4 lata; 5-7 lat; 8-11 lat; 12-15 lat. 
zdj. Tomasz Iracki Photography
W grupach dla młodzieży i dorosłych występuje podział na trzy kategorie:  
OPEN, w której zajęcia mają charakter warsztatowy; 
GRUPY/ZESPOŁY czyli regularne zajęcia w wybranych technikach na wszystkich poziomach zaawansowania. Najlepsze osoby mają możliwość dołączenia do zespołów i reprezentowania studia Art. Dance Complex na zawodach IDO; 
TEATR to zajęcia dla osób, które chcą kształcić się w kierunku tańca scenicznego. Istnieje grupa modern – THEATRE PROJECT oraz hip hop – CHECK MY STAGE. Podczas roku pracy tancerze przygotowują spektakl, który następnie jest wystawiany na scenie Teatru WarSawy.  
zdj. Tomasz Iracki Photography 
zdj. Tomasz Iracki Photography

ZESPOŁY – NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA W IDO
Zespół ADC MINI (5-7 LAT) 
II miejsce, Krajowe Mistrzostwa IDO Modern, Balet i Tap Dance, Siedlce 2014, kategoria formacje modern 
II miejsce, Krajowe Mistrzostwa IDO Jazz Dance, Show Dance, Kielce 2014, kategoria formacje show dance 
II miejsce IDO World Championship Mikołajki 2014, kategoria jazz 
Zespół ADC JUNIOR (12-15 LAT) 

I miejsce, Turniej o Puchar Kujaw i Pomorza, Białe Błota 2014 

V miejsce, Krajowe Mistrzostwa IDO Modern, Balet i Tap Dance, Siedlce 2014, kategoria formacje modern 

I miejsce, Mistrzostwa Świata IFMD, mini formacja w kategorii Juniorzy, Węgry, Veszprem
Zespół ADC ADULT (16+) 

V miejsce IDO World Championship Mikołajki 2014, kategoria jazz 

I miejsce, Turniej o Puchar Kujaw i Pomorza, Białe Błota 2014 

III miejsce, Krajowe Mistrzostwa IDO, Grójec 2013 
Czym jest IDO? 
IDO, czyli International Dance Organization, została założona w 1981 roku we Włoszech i początkowo jej członkami były Włochy, Francja, Szwajcaria oraz Gibraltar. Obecnie obejmuje ona przeszło 90 narodów. Z początku głównym celem stowarzyszenia była organizacja konkursów zarówno dla tancerzy profesjonalnych, jak i amatorów w każdym stylu tańca. International Dance Organization składa się z czterech niezależnych komitetów: 
Latino/ Special Couple Dance Committee 
Performing Arts Committee 
Street/Pop Dance Committee 
Traditional Dance Committee 
Widać, że federacja obejmuje różnorodne style tańca: taniec towarzyski standardowy i latynoamerykański, taniec uliczny i taniec pop oraz tradycyjne tańce poszczególnych państw, które są zrzeszone z IDO (folklor). Oznacza to, że IDO to organizacja, która zespala dowolne, znane na całym świecie style taneczne reprezentowanie przez kluby, które stanowią składowe instytucji. IDO wiąże międzynarodowe federacje i zespoły taneczne. W Polsce pod jej pieczą funkcjonują dwa stowarzyszenia:  
Polskie Towarzystwo Taneczne (PTT) 
Polska Federacja Tańca (PFT)
zdj. Anita Horoszko
Więcej informacji i wszelkie aktualności związane z zajęciami, konkursami i spektaklami Studia Tańca Art Dance Complex znajdziecie na ich stronie na Facebooku: 
Więcej o samej historii modern dance przedstawię Wam w kolejnym poście z serii  
WIEDZA O TAŃCU! Stay tuned 🙂  

Zdjęcia pochodzą ze strony Studia Tańca Art Dance Complex na Facebooku.
Wpis powstał we współpracy ze Studiem Tańca Art Dance Complex.
MIŁEGO DNIA 🙂 
SIMPLE.DANCER 

One Comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *