Balet

Musisz ich znać! Słynni tancerze baletowi w historii światowego baletu

Naprawdę nie rozumiem jak do tej pory nie wpadłam na pomysł napisania takiego wpisu! Są pewne nazwiska w historii baletu, ale także sztuki ogólnie, które należy znać. W końcu każdy z nas słyszał o Da Vincim czy Picasso… Dlaczego więc ze sztuką tańca miałoby być inaczej? Zmieńmy to! Oto słynni tancerze baletowi, o których musimy pamiętać!

Powtórka z historii

We wstępie zacznę od przywołania nazwisk, które mają szczególne znaczenie w rozwoju tańca klasycznego. Cofnę się aż do wieku XVII i jestem pewna, że z jednym nazwiskiem mieliście styczność na lekcji historii, ale może niekoniecznie wiecie, że osoba ta ma tak ogromny wpływ na balet, który znamy w jego dzisiejszej formie…

Chodzi o króla Francji, Ludwika XIV. To jego zamiłowanie do tańca sprawiło, że w Paryżu otwarto pierwszą profesjonalną szkołę baletową. A jest to dzisiejsza Opera Paryska!

Przejdźmy do wieku XVIII… zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w historii tańca z tego okresu jest publikacja Listu o tańcu i baletach autorstwa wielkiego reformatora sztuki baletowej, Jean-George’a Noverra. Więcej na temat samej reformy zawartej w tej rozprawie pisałam tutaj. Przy okazji dowiecie się dlaczego Międzynarodowy Dzień Tańca obchodzimy 29 kwietnia.

Wiek XIX

To zdecydowanie najważniejszy czas w rozwoju tańca klasycznego. O szczegółach ewolucji techniki baletu pisałam w tym wpisie. Warto też wspomnieć, że XIX wiek możemy podzielić na dwie mniejsze epoki- baletu romantycznego oraz baletu divertissement. O różnicach między tymi dwoma rodzajami przedstawienia napiszę Wam w osobnym wpisie, ale najważniejsza jest taka, że romantyzm to pierwsza połowa XIX w., balet divertissement to druga połowa. Dzięki temu łatwiej jest się odnieść do osi czasowej w historii tańca.

To w tym czasie zaczynają pojawiać się nazwiska warte zapamiętania, choć nie będę wymieniać wszystkich, które należy wykuć na egzamin dyplomowy z Wiedzy o Tańcu w szkole baletowej 😉
Zdecydowanie najważniejszą postacią epoki baletu romantycznego jest Maria Taglioni. Musicie (sorry!) wiedzieć, że ona jako pierwsza podczas prapremiery baletu Sylfida pojawiła się na scenie w pointach. To ona zapoczątkowała erę tańca na palcach, która dzisiaj nierozerwalnie złączona jest z wyrazem baletu klasycznego (wyrazem scenicznym- pointy sugerują, że techniką użytą w ramach danego spektaklu jest balet klasyczny lub, obecnie również, neoklasyczny).

Balet divertissement miał swój rozkwit na dworze carskiej Rosji, musicie jednak wiedzieć, że ówczesnymi gwiazdami były sprowadzane z Francji lub Włoch artystki. Zresztą podobnie było w Warszawie. W Petersburgu kształtowano przyszłych adeptów sztuki baletowej i z tej szkoły wyrosły wielkie nazwiska.

Słynni tancerze baletowi przełomu XIX i XX wieku, XX wieku i czasów współczesnych

No to zaczynamy listę! Przywołuję tutaj nazwiska osób, które uzyskały status gwiazd międzynarodowych (przy każdym nazwisku znajduje się odnośnik do informacji na temat danej osoby na wiki):

Anna Pawłowa

Wacław Niżyński

O Wacławie Niżyńskim mówimy, że jest Bogiem Tańca. Ten szanowany tytuł ma niewielu tancerzy na świecie… dziwnym trafem wszyscy to Rosjanie 😉 choć wszyscy wyemigrowali na zachód. 

Kolejną ważną postacią, choć nie chodzi tu o umiejętności techniczne, a o dokonania choreograficzne i postępowe dla rozwoju tańca klasycznego w Stanach Zjednoczonych, jest George Balanchine. Wspominam o nim, bo z perspektywy historii ważne jest, że w USA na przełomie XIX i XX wieku kształtował się zgoła odmienny kierunek- taniec nowoczesny – modern dance. O tym pisałam tutaj, zapraszam zainteresowanych!

Rudolf Nureyev

Margot Fonteyn

Mikhail Baryshnikov

Maja Plisiecka

Alicia Alonso

Carla Fracci

Nureyev i Baryshnikov to są nazwiska, które trzeba znać. Trzeba 😉 to kolejni Bogowie Tańca. Oboje wyjechali do Stanów, choć historia Nureyeva jest o wiele bardziej zawiła. Film Biały Kruk przedstawia jego postać. Margot Fonteyn to artystka The Royal Ballet, ale wielki sukces odniosła w Stanach tańcząc z Nureyevem. Przez długi czas byli taką obecną #powercouple, każdy chciał ich podziwiać, mieli rzesze fanów, byli po prostu ówczesnymi celebrytami. W życiu prywatnym Margot miała męża, więc nic ich nie łączyło. Zresztą Rudolf był homoseksualistą (niestety  zmarł na AIDS).
Mikhail Baryshnikov to ikona. Wyjechał do USA i tam mieszka do tej pory. Jest szanowaną gwiazdą baletu, aktorem, w sumie celebrytą.
Maja Plisiecka – miałam okazję poznać w 2008 roku przy okazji jej wizyty w Warszawie- to primabalerina Teatru Bolszoj w Moskwie. Piszę w czasie teraźniejszym, ponieważ raz otrzymany tytuł primabaleriny pozostaje przypisany dożywotnio w tradycji rosyjskiej.

A to nazwiska osób znanych w naszych czasach, napisałam te, które po prostu przychodzą mi do głowy jak myślę „balet”. Wypisałam nazwiska przedstawicieli różnych narodowości i teatrów.

Vladimir Malakhov
Svetlana Zakharova
Sylvie Guillem
Manuel Legris
Carlos Acosta
Darcey Bussel
Misty Copeland
Marianela Nunez

Polscy artyści baletowi

Nie można zapominać, że polskie szkoły wydały w baletowe świat równie znakomite nazwiska. Oto kilka z nich:

Matylda Krzesińska (tańczyła w carskiej Rosji)
Leon Wójcikowski (tancerz Baletów Rosyjskich Diaghileva)
Wojciech Wiesiołłowski (Voytek Lovski – wieloletni tancerz Baletu XX wieku Maurice’a Bejarta)
Barbara Bittnerówna
Witold Gruca
Gerard Wilk
Bożena Kociołkowska
Stanisław Szymański
Ewa Głowacka

 

Oczywiście tych nazwisk jest o wiele, wiele więcej. Przyznam się Wam, że cały ten wpis napisałam z głowy, nie zajrzałam do żadnego źródła, więc mogłam o kimś zapomnieć. Także jeśli uważacie, że ktoś zdecydowanie powinien znaleźć się na tej liście- dajcie znać w komentarzach!

PS. Nie wiedziałam jakie mam dobrać zdjęcia do tego wpisu, więc jest zdjęcie mojej myślącej głowy 😉

MIŁEGO DNIA!!
SIMPLE.DANCER

 

6 komentarzy

  • Anon

    Brakuje mi moich ulubienic Diany Wiszniowej, Uliany Łopatkiny i Natalii Osipowej. Jeszcze pomyślałam o Roberto Bolle. A ze starszych brakuje mi Galiny Ulanowej, Jekateriny Maksimowej i Władimira Wasiljewa, Natalii Makarowej, Marisa Liepy.
    W sumie tyle jest wspaniałych tancerzy że aż ciężko każdego wymienić 😉 You tube jest tutaj prawdziwym zbawieniem, można podziwiać przedstawienia z zeszłego roku jak i liczące sobie pół wieku.

  • Neienoor

    Mi tu jeszcze brak wspaniałych azjatyckich ballerin : Akane Takady, Yuhui Choe, Hee Seo, Misy Kuranagi czy naszej warszawskiej supergwiazdy Yuki Ebihary (doskonała tancerka a przy tym niesamowicie piękna dziewczyna).

    No i zastanawia mnie wybór przedstawicielki USA – nie jest to ani Gillian Murphy ani Stella Abrera ale „Lazy Dancer” Misty Copeland – ładna kobieta, ale tancerka raczej przeciętna.

    • Simple Dancer

      Jako legendarną amerykańską przedstawicielkę można podać Marię Tallchief również. Nazwisk wartych uwagi jest bardzo dużo i cieszę się, że są odbiorcy, którzy mają tego świadomość.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *