Praca w teatrze

SIMPLE.DANCER w pracy

Po trzech miesiącach przerwy do repertuaru Polskiego Baletu Narodowego wraca wieczór baletowy Chopiniana/Bolero/Chroma! Po premierze w listopadzie czytałam wiele opinii i recenzji. Najbardziej publiczności przypadły do gustu Bolero w choreografii dyrektora naszego zespołu, Krzysztofa Pastora, oraz Chroma Wayne’a McGregora. Na zdjęciu wyżej Polski Balet Narodowy w balecie Chopiniana (zdj. Ewa Krasucka).

O balecie Fokina (Chopiniana) pojawiały się zdania 'za klasyczna, muzyka Chopina w wersji na orkiestrę to nie to samo’. Otóż, dziś chciałam Wam przybliżyć odrobinę okoliczności powstania baletu Fokina. Pisałam już o tym w jednym z postów, ale dziś chcę dodać coś więcej. Początek XX wieku był początkiem wielu, wielu zmian. W sferze społecznej, przemysłowej a także kulturowej- w sztuce. Struktura teatru od wielu, wielu lat nie ulegała zmianie. Podobnie było w przypadku malarstwa czy muzyki. Jeśli pomyślicie o wielkich artystach początku XX wieku z pewnością przyjdzie Wam do głowy Picasso- jego prace znacznie różnią się od ówczesnych dzieł. Był poniekąd prowodyrem zmian. Igor Strawiński, umownie zwany ojcem muzyki współczesnej, tworzył niesamowite kompozycje, bardzo kontrowersyjne w świecie muzyki klasycznej. Wówczas spotykały się jedynie ze skandalem, dziś słucha się tej muzyki dla poczucia czystej przyjemności (Strawiński to jeden z moich ulubionych kompozytorów). Fokin wprowadził zmiany w sferze baletu klasycznego, ale mniej drastycznie. Wiedział, że publika musi oswoić się z nowościami, np. właśnie z muzyką naszego wielkiego kompozytora Chopina, który przecież tworzył na fortepian. Orkiestracja wybranych utworów była czymś zupełnie niespotykanym, ale być może koniecznym dla wprowadzanych zmian. W efekcie Fokin uzyskał balet wzorowany romantycznym ruchem, kostiumem, z wykorzystaniem romantycznej muzyki.
Trzy Solistki: Yuka Ebihara, Polina Rusetskaya; Anna Czeszejko; Poeta Maksim Woitiul oraz Yurika Kitano i Natalia Pasiut

Yuka Ebihara
Wieczór baletowy Chopiniana/Bolero/Chroma to idealny przekrój przez historię tańca. W Bolerze Pastor sięga do swojego języka ruchowego opartego na neoklasyce, która, zdawać by się mogło, czerpie z nieskończonych zasobów ruchowych. Choreograf idealnie wydobywa kobiecą zmysłowość i męską siłę w obrębie jednego, kilkunastominutowego przedstawienia do przejmującej muzyki Ravela. Nurt neoklasyczny w historii baletu pojawia się mniej wiecej w połowie wieku XX a jego ojcem, umownie, jest George Balanchine, amerykański choreograf gruzińskiego pochodzenia, szkolony w szkole baletowej w Rosji. Jest on twórcą słynnego zespołu baletowego New York City Ballet. Neoklasyka oparta na technice tańca w pointach (dla kobiet- Balanchine ubóstwiał kobiety, miał cztery żony) jest mieszaniną stylów klasycznego i współczesnego. Sięga po nią wielu choreografów, osobiście to mój ulubiony styl 🙂
Chinara Alizade i Paweł Koncewoj w Bolerze Krzysztofa Pastora

Yuka Ebihara i Vladimir Yaroshenko
Chroma to jakoby wejście naszego wieczoru baletowego na kartach historii tańca w XXI wiek. Choreografia jest typowo współczesna, jest również doskonałym przykładem połączenia wielu stylów. Tancerki występują bez point, ruch jest nieprzewidywalny choć stosunkowo płynny. To coś, co każdy miłośnik sztuki tańca powinien zobaczyć.
Yuka Ebihara i Dawid Trzensimiech w Chromie Wayne’a McGregora

Yuka Ebihara i Dawid Trzensimiech w Chromie Wayne’a McGregora
Chopiniana/Bolero/Chroma to znakomity wieczór dla osób, które poszukują w sztuce różnorodności. Od klasycznych rozwiązań, do tych najbardziej szalonych.
Będą również debiuty…!
Autorką zdjęć spektakli Polskiego Baletu Narodowego jest Ewa Krasucka.
Opatrzone są one prawami autorskimi.
POLSKI BALET NARODOWY
CHOPINIANA/BOLERO/CHROMA
Spektakle 24,26 lutego oraz 4,5 marca
MIŁEGO DNIA!
SIMPLE.DANCER

5 komentarzy

  • Unknown

    Dosłownie przed chwilą miałam okazję obejrzeć ten spektakl. Przychylę się do największych braw dla zespołu i Krzysztofa Pastora – Bolero to petarda! Dawno nie widziałam tak zmysłowej choreografii.
    Warto poza tradycyjnymi przedstawieniami chodzić na wieczory baletowe, w stosunkowo krótkiej formie dostajemy bardzo wysmakowane perełki.
    Pozdrawiam serdecznie! 🙂

  • Anonimowy

    Dziękuję za kolejną porcję piękna 🙂 Może będę miała możliwość zobaczyć na żywo <3

    Anonimka (broń bogowie nie mylić z grammar police :/)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *