Balet,  Praca w teatrze

Dzień z życia baletnicy cz. II

W dzisiejszym poście opiszę Wam jak wyglądają nasze próby od kulis. W poprzednim wpisie z tej serii pokazałam Wam na czym polega nasza codzienna lekcja, a w przyszłości zabiorę Was za kulisy przedstawienia.

Kiedy rozpoczynamy próby do danego spektaklu?

W zależności od tego czy jest to spektakl nam już znany (czyli obecny już w naszym repertuarze) czy dopiero premiera, czas rozpoczęcia przygotowań zespołu do występu jest różny. Obecnie pracujemy nad Dziadkiem do orzechów, który na afiszach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej znajduje się od 2011 roku. To spektakl, który w okresie Bożonarodzeniowym obecny jest w każdym większym zespole baletowym. Pisałam o nim więcej tutaj.

Skoro spektakl jest już z nami 8 lat choreografia jest doskonale znana. Oczywiście nowe osoby w zespole muszą się jej nauczyć, ale proces ten jest znacznie szybszy niż w przypadku nauczania całego zespołu do przedstawienia premierowego. Pierwszego Dziadka wystawiamy 20 grudnia, a próby rozpoczęliśmy dokładnie miesiąc wcześniej. Najwięcej prób mają oczywiście soliści wcielający się w postaci Klary, Księcia i tytułowego Dziadka do orzechów. Zespół również pracuje nad tańcami zespołowymi codziennie. Dla żeńskiej części zespołu najbardziej wymagający jest Walc Śnieżynek z końca I aktu oraz Walc Kwiatów z II aktu.

W przypadku premier próby rozpoczynamy nawet 3 miesiące wcześniej. Tutaj opisywałam Wam dokładnie jak wygląda proces powstawania spektaklu.

Ile trwają próby?

Jak już wiecie, lekcję rozpoczynamy o 10 i trwa ona najczęściej godzinę. o 11 mamy 15-minutową przerwę, po której rozpoczynamy próby. Trwają one do 14, ale musimy mieć jeszcze w ciągu tego czasu przynajmniej jedną 15-minutową przerwę. Pozniej, od godziny 15, mamy kolejny blok prób. Trwa on do 18 z jedną 15 minutową przerwą. Nie zawsze wszyscy mają próby od 15. Oznacza to, że np. kończymy pracę już o 14 i nie musimy wracać do teatru. Bywa, że mamy próbę tylko o 17 i nasza przerwa jest dłuższa. To wszystko zależy od spektaklu, czasu ile potrzebujemy do jego przygotowania oraz natężenia repertuaru ogólnie. Jak widzicie gosziny naszej pracy są elastyczne.

Na przykładzie Śnieżynek opiszę Wam czas trwania jednej próby. 

Gdy rozpoczęliśmy próby wznowieniowe (tak nazywamy próby do przedstawień, których nie było dłuższy czas, w przypadku Dziadka do orzechów to cały rok) Śnieżynki trwały półtorej godziny. Na początku były ustalane poszczególne miejsca, zastępstwa, dokładne uczenie się choreografii. Tańcząc w zespole bardzo dużą wagę przykłada się do najmniejszych szczegółów- praca rąk i głowy musi być taka sama dla każdej. Ogromnie istotne jest idealne rozliczenie poszczególnych kroków w choreografii. Wszystko po to, aby zespół tańczył jak najbardziej równo. Wtedy efekt jest jeszcze lepszy.

Gdy choreografia została już opanowana czas prób skrócił się do 45 minut. W tym czasie próbują dwie obsady (chociaż nie wszyscy się wymieniają) i robimy tak zwanymi „częściami”. Czyli cały taniec dzielimy na części i nad nimi pracujemy. Następnie wszystko składamy w całość i wykonujemy wszystko od początku do końca. Cały taniec wymaga od nas sporej kondycji 😉

Kostiumy na próbach

Słusznie zauważyliście na stories na Instagramie, że na próbach do śnieżynek mamy paczki ćwiczebne  (inaczej półpaczki, bez gorsetu). Paczka to polska nazwa tutu 🙂

Paczki zawsze zakładamy na próby do tych tańców, których kostiumy sceniczne to pełne tutu. Czyli właśnie śnieżynki w Dziadku, łabędzie w Jeziorze łabędzim czy cienie w Bajaderze. Chodzi między innymi o odległości. Jeśli miałybysmy tylko tuniczki odległości między nami moglyby być za małe i później na scenie gdy założymy kostium, trzeba będzie je korygować. Dlatego na próby zakładamy paczki i odległości między sobą ustalamy jako „na odległość paczki” ? taka ciekawostka!

Paczki ćwiczebne są nasze prywatne choć podobno wkrótce ma się to zmienić 😉 ich kolor nie jest określony. Mamy paczki białe, czarne, czerwone, a nawet niebieskie.

Rajstopy.

Do baletów klasycznych zawsze zakładamy rajstopy jasne, staramy się unikać czarnych. Chodzi o jednolitość. Zakładamy je na całą stopę lub podwijamy nad kostkę. To również indywidualne, ale na spektaklach zawsze mamy całe rajstopy.

Baletmistrz

Próby prowadzi baletmistrz. W naszym zespole mamy baletmistrzów odpowiedzialnych za przygotowanie zespołu oraz osobno solistów. Baletmistrzem może być mężczyzna oraz kobieta 😉

Czy jest jeszcze coś, co Was ciekawi? Dajcie znać w komentarzach!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *