Balet,  Praca w teatrze

Balet- moja pasja, moje życie, moja praca

Balet – moja pasja. Długa przerwa w blogowaniu, zero przerwy w tańczeniu i nauczaniu

Od ponad 15 lat tańczę zawodowo. Praca artystki baletu to coś, dzięki czemu zarabiam na życie choć dla wielu osób to abstrakcja. Dalej tak sobie tańcujesz? – takie pytanie usłyszałam kiedyś od starego znajomego, spotkanego przypadkiem na przystanku tramwajowym. Tymczasem, tancerka czy tancerz sceniczny – taki tytuł zawodowy posiadamy po ukończeniu szkoły baletowej- to praca na etacie (oczywiście nie tylko) jak wiele innych zawodów. Mamy ustalony czas pracy, w zależności od repertuaru jest on bardzo elastyczny. Jeśli mamy zaplanowane spektakle to oczywiście pracujemy wieczorem, a próby rano też się odbywają.

Przez ostatni czas – lata pandemii, kryzysu gospodarczego i wielu innych sytuacji – zatraciłam się totalnie w tym,  co znam najlepiej – w balecie. Balet to moja pasja, moje życie i po prostu moja praca. Na opowiadaniu o tym, jak wygląda życie tancerki od kulis stworzyłam swoje miejsce w sieci – SIMPLE.DANCER’s life. Przez to, że całe dnie spędzałam na pracy, cieżko było mi zrównoważyć czas pomiędzy teatrem i nauczaniem a czasem wolnym. W końcu zostałam też mamą i każdą możliwą chwilę chcę spędzać z synkiem. Po pandemii, kiedy teatry całkowicie wznowiły swoją działalność i era nagłego odwoływania przedstawień w końcu się zakończyła, pracy zrobiło się dwa razy więcej.

W pewnym momencie ten pęd spowodował, że prostszy w użyciu Instagram całkowicie pochłonął treści, które miałam Wam do przekazania, ale wcale nie zaoszczędziło mi to czasu. Wiele osób w dalszym ciągu błędnie zakłada, że praca w mediach społecznościowych to dwie minuty – zrobienie zdjęcie i już. Tymczasem za każdym zdjęciem musi stać pomysł i przekaz, jeżeli chcemy, aby treści przez nas kreowane miały znaczącą wartość. Na Instagramie odbywa się to relatywnie szybciej, ale nadal wymaga od nas nakładu pracy i czasu. Przygotowanie wpisu na bloga to nawet kilka godzin siedzenia przed komputerem. Musiałam znaleźć złoty środek i starać się to wypośrodkować. Po prawie dwóch latach zrozumiałam mimo wszystko, że blog w dalszym ciągu jest mi potrzebny.

Balet – nauka dzieci, młodzieży i dorosłych

Poza aktywnym tańczeniem jestem nauczycielem tańca klasycznego. Uczę w warszawskiej szkole baletowej (w tej, którą sama ukończyłam) oraz w prywatnej szkole Młody Balet Polski z siedzibą w warszawskim Pałacu Kultury.

Będąc na studiach – pedagogika baletowa- zarzekałam się, że nigdy nie będę uczyć. Twierdziłam, że to nie dla mnie tymczasem w nauczaniu odnalazłam na nowo pasję do baletu tylko w innym wymiarze. Od początku lubiłam balet ze względu na jego estetykę oraz logikę. Metodyka nauczania i kolejno wprowadzenie tego w życie jako pedagog, umożliwiło mi zobaczenie jak bardzo technika tańca klasycznego ma sens.

Uwielbiam dostrzegać progres u uczniów, zarówno tych najmłodszych, jak i o wiele starszych. Wiedza i doświadczenie pomagają mi w tworzeniu dla Was treści edukacyjnych.

Ostatnie kilka tygodni Polski Balet Narodowy odpoczywał, ja do tego złapałam zapalenie krtani i nie mogłam wydobyć z siebie nawet pół słowa… ale teraz wracamy do pracy i przygotowujemy dla Was kolejne spektakle!

Już w ten weekend KREACJE 15, czyli kolejna edycja Warsztatu Choreograficznego dla tancerzy PBN. To wieczór baletowy przedstawiany na scenie kameralnej Teatru Wielkiego- Opery Narodowej złożony z miniatur choreograficznych stworzonych przez naszych tancerzy. Pod koniec stycznia powraca EXODUS/BIEGUNI-HARNASIE. Exodus to jeden z najbardziej ekscytujących spektakli w jakich miałam możliwość brać udział. Narastający dramatyzm i nieunikniona klęska ubrane w wymowną choreografię Anny Hop wbijają każdego widza w teatralny fotel…

Trochę było wymówek i tłumaczenia, ale mam nadzieję, że idea bloga w dalszym ciągu obrazuje to, co dla mnie najważniejsze- przybliżanie sztuki baletowej każdemu, kto chce się w niej odrobinę zanurzyć…

Wasza SIMPLE.DANCER

6 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *